WOODFIX D3 - wodoodporny klej do drewna 250 ml

Opis
WOODFIX D3 – wodoodporny klej do drewna
Jednoskładnikowy klej do drewna na bazie wodnej, modyfikowanej dyspersji poli(octanu winylu) o klasie trwałości D3 wg PN-EN 204.
Właściwości:
- klasa trwałości D3 (wnętrza z częstym krótkotrwałym działaniem ściekającej wody lub wody kondensacyjnej i/lub długotrwałym działaniem wysokiej wilgotności względnej powietrza; na zewnątrz bez działania warunków atmosferycznych)
- po osiągnięciu pełnej wytrzymałości spoina posiada bardzo dobrą przyczepność do powierzchni drewnianych poddanych obciążeniom statycznym jak i dynamicznym oraz posiada bardzo dobry chwyt początkowy
- utwardza się poprzez odparowanie wody, po wyschnięciu elastyczny i przezroczysty (brak spękań i innych uszkodzeń błony klejowej przy zginaniu)
- odporny na wodę i alkalia (błona klejowa nie ulega spękaniu czy wymyciu), odporny na przenikanie wody przez złącza
- nie zawiera rozpuszczalników, łatwy w użyciu, bezwonny, ekologiczny
- nie odbarwia krawędzi sklejanych elementów, nie zawiera wypełniaczy mineralnych, które mogą uszkadzać narzędzia
- jednorodna konsystencja gęstej cieczy o jednolitej, białej barwie
- bardzo dobre właściwości robocze (dobra nakładalność, rozprowadzalność po podłożu, nie spływa, zdolność zwilżania oraz zachowania wyżłobień po użyciu szpachelki ząbkowanej)
Zastosowania:
- Klejenie drewna w nienośnych elementach konstrukcyjnych, przeznaczonych do zastosowań wewnętrznych, klejenie drewna litego przy produkcji stolarki budowlanej wewnętrznej (drzwi wewnętrzne, ścianki działowe), klejenie drewna miękkiego i twardego, klejenie stolarki okiennej, klejenie paneli podłogowych, klejenie płyt wiórowych i pilśniowych, klejenie sklejki i innych materiałów drewnopochodnych
- Ponadto:
- klejenie w prasach na zimno
- klejenie na gorąco (klejenie fornirów i laminatów do płyt wiórowych i MDF)
Kolor biały (po wyschnięciu przezroczysty); Opakowania: 250 ml i 500 ml – plastikowa butelka, 750 ml, 5 kg plastikowe wiaderko, inne opakowania na zamówienie.
Okres trwałości 12 miesięcy. Zamknięte opakowanie przechowywać w temperaturze od +5°C do +25°C (optymalnie + 10°C - 20°C). Nie transportować w ujemnych temperaturach.
DANE TECHNICZNE
Baza poli(octan winylu), Konsystencja gęsta ciecz; Zawartość suchej substancji 50 ± 2%; Lepkość wg Brookfielda 13 000 ± 2 000 mPas ; Gęstość ok. 1,1 g/cm³; Odczyn pH 4 ± 1 ; MTTF +6°C ± 1°C ; Wytrzymałość po 25 minutach > 3 MPa ; Spoina bezbarwna, nie tępiąca narzędzi, odporna na starzenie; Wytrzymałość – cykl 1 wg PN-EN 204
> 12,0 MPa – wymagane min. 10 MPa; Wytrzymałość – cykl 3 wg PN-EN 204 > 2,5 MPa – wymagane min. 2 MPa
Wytrzymałość – cykl 4 wg PN-EN 204 > 10,0 MPa – wymagane min. 8 MPa ; Czas otwarty 3 – 10 minut (zależy od gatunku drewna, porowatości, wilgotności, temperatury powietrza oraz od ilości nałożonego kleju) Można kleić tak długo, jak długo klej jest wilgotny (biały). Optymalna wilgotność drewna 8 - 12% Zalecana ilość nanoszonego kleju 90 – 180 g/m² (w zależności od rodzaju podłoża); Ciśnienie prasowania 0,1 – 1,2 N/mm² (w zależności od naprężeń występujących w klejonych materiałach); Czas prasowania 5 - 15 minut (przy 20°C i 50% wilgotności względnej); W zależności od gatunku drewna, jego wilgotności, temperatury i wilgotności powietrza, temperatury prasy, ilości nałożonego kleju, naprężeń występujących w klejonych materiałach. Elementy klejone prasować do momentu osiągnięcia wytrzymałości pozwalającej na dalszą obróbkę lub transport. Proponowane czasy prasowania 15 – 30 minut (prasa na zimno) 2 – 10 minut (prasa na gorąco) Całkowity czas utwardzenia 24 - 48 h (klejenie ręczne)
PODŁOŻA
Rodzaje powierzchni: drewno, sklejka, korek, płyta wiórowa, płyta pilśniowa, panele laminowane, MDF, filc
Przygotowanie podłoża: Powierzchnie odkurzyć, odtłuścić i osuszyć (w razie konieczności przeszlifować).
Stan podłoża: Klejone powierzchnie muszą być suche, oczyszczone, dopasowane do siebie, odpylone, pozbawione śladów olejów i tłuszczy.
SPOSÓB UŻYCIA
Narzędzia: Pędzel, szpachelka, wałek lub nakładanie maszynowe (za pomocą dysz lub walców)
Temperatura pracy: (temperatura otoczenia i klejonych materiałów) od +7°C do +30°C (optymalnie od +15°C do +25°C) Dotyczy klejenie ręcznego lub w prasie na zimno. Wilgotność względna powietrza 40 – 70%
Zalecenia: Klej dokładnie wymieszać. Nakładać jedno lub dwustronnie (zwłaszcza w wypadku drewna twardego lub powierzchni stosunkowo porowatych), cienką i równomierną warstwą w ilości 90-180 g/m² (w zależności od rodzaju podłoża). Rozprowadzić za pomocą pędzla lub szpachelki. Odczekać 3-6 minut, po czym złączyć i silnie docisnąć przez 24 h, tak by spowodować wyciek nadmiaru kleju. Temperatura klejonych materiałów i otoczenia podczas pracy > 7°C (optymalnie od +15°C do +25°C).
Czyszczenie: Narzędzia myć wodą zaraz po zakończonej pracy, gdy klej jest jeszcze świeży. Nie dopuścić do zaschnięcia kleju. Zaschnięty klej z narzędzi usuwać mechanicznie po uprzednim moczeniu w gorącej wodzie (ok. 1 h).
Ograniczenia: Klej nie powoduje przebarwień drewna, niemniej jednak zaleca się przy pracach z klejem unikać narzędzi zawierających żelazo, w kontakcie z drewnem zawierającym garbnik – może powodować przebarwienia.
Odpowiedzialność: Podane informacje są wynikiem badań i doświadczeń Den Braven Sealants, co jest podstawą ich rzetelności i wiarygodności. Producent nie mógł przewidzieć jednak wszystkich możliwości zastosowania swoich produktów, a ponieważ sposób użycia produktów jest całkowicie poza jego kontrolą, użytkownik bierze na siebie odpowiedzialność za właściwy wybór i zastosowanie produktu. Producent nie bierze na siebie odpowiedzialności za występujące uszkodzenia lub zły stan podłoża, które mogą być wynikiem czynników atmosferycznych, przygotowania wstępnego lub wad konstrukcyjnych.